top of page

Займенник

  • shkolayric
  • 28 окт. 2015 г.
  • 3 мин. чтения

Тема: Займенник. Особові займенники.

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про займенник; формувати вміння користуватись відмінковими формами займенників в усному й писемному мовленні та влучно використовувати особові займенники; розвивати увагу, мислення; прищеплювати любов до рідного краю.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

Хід уроку

І.Організація класу

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас!

Біля парти станем чемно –

Плине час хай недаремно.

Будемо уважні і старанні всі.

Сядемо рівненько на місця свої.

Психологічний настрій на урок

Гра «Вибери хмарку»

Подивіться уважно на ці хмарки. Яка вам найбільше сподобалась?

  • Я рада, що більшість з вас обрали саме цю, усміхнену хмаринку. Значить у вас гарний настрій і на уроці ви будете гарно працювати.

ІІ.Актуалізація опорних знань.

  • Про яку частину мови йде річ у загадці?

Як втомляться іменники

У реченнях стояти,

То друзів звуть скоріше

Від втоми рятувати.

Є добрий друг в іменника,

Числівника й прикметника

А звуть його …(займенником).

  • Із займенником ви познайомилися у молодших класах.. Зараз перевіримо, що ви запам’ятали з цієї теми.

1. Вправа «Інтерв’ю».

-Мене цікавить питання:

Чому ця частина мови називається саме займенником? (Вживається замість імені, тобто замість іменних частин мови: іменника, прикметника, числівника).

2.Вибірковий диктант.

- Уважно слухайте вірш та виписуйте займенники.

Вчимо ми цю частину мови.

Вивчіть й ви обов’язково.

Посміхнувся я: «Привіт!»

Усміхнешся ти в отвіт.

Й засміються навкруги –

Він, вона, воно, вони.

Так, усмішка всіх єдна.

Жити в дружбі помага.

Перевірка вибіркового диктанту. (Ми, ви, я, ти, він, вона, воно, вони).

-Хто не зробив жодної помилки?

- Молодці, ви будете моїми помічниками на уроці.

- А зараз з одним з цих займенників складіть речення казкового змісту. А всі інші спробують відгадати казку та сказати про кого або про що йдеться мова.(Нариклад: «Він живе на даху, дуже любить солодощі»).

  • Ітак, ми повторили вивчене про займенник, ви впоралися з усіма завданнями. А значить можна переходити до наступного етапу уроку – закріплення умінь і навичок з теми «Займенник».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Тема ця хоч непроста , та для вас цікава.

Будуть в ній нові слова, буде і забава.

Ви здобудете знання і нові уміння.

А для цього треба вам проявить терпіння.

  • Отож, друзі, до роботи.

IV.Повідомлення теми та задач уроку.

  • Сьогодні ми продовжимо вивчати тему «Займенник», а саме познайомимось з особовими займенниками.

  • Тепер з’ясуємо завдання, які нам слід вирішити на уроці. Чому цей урок навчить кожного з вас?

V.Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. Гра «Хто скоріше пригадає».(Мікрофон).

- Яку частину мови називаємо займенником?

-Як називаються займенники, які вказують на особу?

-Так назвіть особові займенники.

-Назвіть займенники 1-ї особи

2-ї особи

3-ї особи.

-Які займенники належать до однини?

до множини?

-Отже , у формі гри ми з’ясували, які займенники називаються особовими і як вони поділяються на особи. У підручнику є правило. Прочитайте його самостійно. (с. 18)

Фізкультхвилинка.

-Виконуйте вправи і оплесками спіймайте особові займенники.

Щось не хочеться сидіти –

Треба трішки відпочити.

Руки вгору, руки вниз.

Ти на сусіда подивись.

Ви вгору руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плигніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд.

.

2.Робота за підручником.

Вправа 34

Морфологічний тренінг.

Спишіть, поставивши займенники в потрібному відмінку.

Спитав у (він), люблю (вони), глянув (вона) у вічі, прийшла до (вона), в’ється над (воно), спитав про (він), перед (він), усміхнувся до (вони), побачила (ми).

.VI.Закріплення та осмислення знань.

Творче завдання. Робота в парах.

Прочитайте, замінюючи малюнки займенниками. Визначити відмінок займенників.

VII.Підсумок уроку.

-Спливає час. Скоро пролунає дзвоник. Тож давайте перевіримо, чи справдилися наші очікування.

-Чи навчилися ви розпізнавати особові займенники?

-А я зараз перевірю.Це завдання зможуть виконати ті, хто добре засвоїв особові займенники.

«Які два особових займенника утворюють іменник, що псує шляхи?».(Я-ми).

«Як за допомогою трьох особових займенників можна зробити руки чистими?»(Ви-ми-ти).

-А визначати особу та число займенників вміємо?

-Навчилися визначати відмінок особових займенників?

-А використовувати займенники в усному й писемному мовленні?(Гол!)

-Тож всі поставлені задачі виконали. Значить урок пройшов недаремно.

Самооцінка.

-А зараз на личках, які лежать у вас на партах, намалюйте посмішку, яка б відображала вашу роботу на уроці.

  • Працював ефективно, творчо, активно.

Старався.

Працював нижче своїх можливостей.

Оцінювання роботи учнів вчителем.

VIII.Домашнє завдання.

Вправа 36. Виконати завдання за вибором.

Опрацювати правило на ст. 18.

Ось уже луна дзвінок.

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі.

Щиро дякую вам, друзі!


 
 
 

Comentarios


Заголовок страницы

bottom of page