top of page

Прислівник

  • shkolayric
  • 28 окт. 2015 г.
  • 3 мин. чтения

Прислівник

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про прислівник, формувати навички правильного написання вивчених раніше прислівників; розвивати логіку, мислення, уміння узагальнювати і систематизувати; уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів. виховувати бажання працювати та сумлінно вчитися. Тип уроку: систематизація й узагальнення вивченого. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, кросворд «Уперед!». Хід уроку. І. Актуалізація опорних знань учнів. - Дієслово зі свого помешкання нас просто так не хоче випускати. Воно приготувало для нас деякі завдання, і тільки виконавши їх, ми зможемо піднятися на поверх вище, завітавши в гості до іншого жителя Морфології. 1. «Вірю-не вірю» (Учитель називає твердження, а учень або пояснює його, або спростовує). Н а п р и к л а д: дієслово – це самостійна частина мови, яка вказує на особу або предмет і відповідає на питання ХТО? ЩО? Твердження неправильне, адже дієслово вказує на дію або стан предмета і відповідає на питання ЩО РОБИТИ? ЩО ЗРОБИТИ? 1) Слово «пишуть» належить до неозначеної форми дієслова (-). 2) В українській мові існує 3 особи однини і множини (+). 3) Слово «здоров’я» - дієслово (-). 4) Слово «оздоровляватися» належить до ІІ дієвідміни (-). 5) В українській мові є дві дієвідміни (+). 6) До І дієвідміни належать дієслова, які у 3 особі множини мають закінчення –ать, -ять (-). 7) Дієслова з НЕ завжди пишуться окремо (-) 8) Слово «ненавидіти» з НЕ ми напишемо окремо (-). 9) Слово «не митися» з Не ми напишемо окремо (+). 10) Як правило, дієслово у реченні виступає присудком (+) 11) Дієслова змінюються за відмінками (-). 12) Слово «бігати» належить до І дієвідміни (+). 2. Перевірка домашнього завдання (вибіркова) 3. Словниковий диктант Вживається, не годиться, складаєшся, розселюються, не зцілює, не годиться, ненавидіти, смієшся, займаються, не замерзає, бережеться, вмиваєшся. ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. - Ви, я думаю, добре справились із останнім завданням, завдяки якому ми можемо відчинити двері і вирушити в гості до іншої частини мови. Сьогодні ми піднімемось на шостий поверх, де живе ще один мешканець країни Морфології. Який саме, ви здогадаєтесь, послухавши такі рядки: Ознаку дії називає, А також місце, час, причину Цієї дії визначає, І кожен цю частину знає. Бо це ПРИСЛІВНИК – всім відомий. Незмінна ця частина мови, На запитання ЯК? КОЛИ? Готова всім відповісти... (Л.Лужицька) ІІІ. Систематизація й узагальнення вивченого про прислівник. 1. Вправа «Я кмітливий!» * Запишіть слова, визначте, до якої частини мови вони належать. Висота – що? іменник; Високий – який? прикметник; Височіти – що робити? дієслово; Високо – як? прислівник.

Отже, прислівник – це частина мови, що означає ознаку дії та відповідає на питання як? Де? Коли? Куди? Звідки?. У реченні виконує роль обставини. 2. “Товаришуємо з підручником” * Вправа 44. 3. Коментоване письмо. Записати загадки, підкреслити прислівники.

Узимку горою, а влітку водою .( Сніг). Що росте догори коренем? (Бурулька) хто малюнок уночі зробив мені? ( Мороз) Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки. (Лелека) Удень вікно розбивається, а вночі вставляється. ( Ополонка). 4. Гра «Упіймай мене» Учитель зачитує текст. Коли звучить прислівник, діти плескають у долоні.

ПОСВІТ

Здавна в Україні по селах були в моді вечорниці. Їх ще називали досвідки, посвітки. Восени та взимку збиралася молодь в одній хаті. Там горіла лучина — посвіт. Цей засіб освітлення знаходився біля комина або посеред хати.

Довкола всідалися дівчата. Вони пряли, вишивали. Потім приходили хлопці. Світлиця наповнювалась піснями, іграми, танцями. Такі гулянки називали вечорницями, а вогонь — посвітом. Від нього й пішла назва таких гулянь — посвітки.

9. Кросворд «Уперед!» - Якщо ви правильно розгадаєте кросворд, то це означатиме, що ви впевнено йтимете вперед по країні Знань. 1. Синонім до слова «порожньо» (пусто). 2. Антонім до слова «рано» (пізно). 3. Синонім до слова «неважко» (легко). 4. Антонім до слова «часто» (рідко). 5. Синонім до слова «правдиво» (чесно). 6. Антонім до слова «тепер» (давно).

1 3 5

П2

Л

4

Ч

6

У

П

Е

Р

Е

Д

С

І

Г

І

С

А

Т

З

К

Д

Н

В

О

Н

О

К

О

Н

О

О

О

ІV. Підсумок уроку.

  • Складіть характеристику прислівника. Заповніть таблицю.

Частина мови

Прислівник

  1. Змінна чи незмінна?

  1. Що означає?

  1. На які питання відповідає?

  1. З якою частиною мови найчастіше зв'язується у реченні?

  1. Яким є членом речення?

V. Домашнє завдання 1)Параграф 6. Вправа 47.

2) вправа 52.


 
 
 

Comentarios


Заголовок страницы

bottom of page