"Фарбований Лис"
- shkolayric
- 30 окт. 2015 г.
- 5 мин. чтения
ТЕМА: Іван Франко. Казка "Фарбований Лис"

Мета: охарактеризувати образ Лиса Микити, набути уміння і навичок аналізувати художній образ; висловлювати свою думку щодо прочитаного, ставлення до літературного героя, виховувати усвідомлене позитивне ставлення до красивого й доброго в житті та негативне ставлення до зла.
Обладнання: підручник портрет письменника ілюстрації.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Епіграф: Слова ласкаві, а думки лукаві. ( народна мудрість)
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань
Урок розпочинається за творчістю І. Франка
Літературний диктант. Закріплення матеріалу.
Де народився Іван Якович Франко?
а) у містечку Бережани на Черкащині; б) на Полтавщині;
в) в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Галичині.
2. Як називала мати сина?
а) Ясьо; б) Іванко: в) Яник.
3. Скільки років було Івасеві, коли його віддали до школи?
а) сім; б) шість; в) вісім.
4. батько присутній на екзамені, заплакав:
а) радіючи за сина; б) через нарікання сина; в) через погану підготовку сина.
5. Як юнак заробляв на життя?
а) мив підлогу в школі; в) малював паркани; в) писав однокласникам твори.
6. За скільки днів навчився читати хлопчик:
а) 20; б) 10; в) 15.
7. Казка, створена письменником, називається:
а) народною; б) художньою; в) літературною.
8. У якому віці був Івась, коли померла його мати:
а) 11; б) 13; в) 16.
9. Скільки Іван Франко написав творів:
а) 50; б) 60; в) 35.
10. Скільки книжок у власній бібліотеці Франка:
а) Півтисячі; б) Тисячу; в) Триста.
11. у Якому краї народився Франко?
а) У Карпатах, Львівській області; б) на Тернопільщині; в) у Станіславі.
12. Якими мовами ще в дитинстві володів Франко:
а)Українською, німецькою, польською; б) українською, англійською;
в) Українською, російською
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вступне слово вчителя.
Евристична бесіда
Казковий світ – чарівний і неповторний. Мандрувати його стежками завжди цікаво й повчально. Казка вимагає особливої атмосфери, тому вона – символ домашнього затишку, родинної злагоди. Ці почуття добре втілені в поетичних рядках. І в цьому їх привабливість.
Отже, сьогодні ми продовжуємо вивчати літературні казки, зокрема казку Івана Франка “Фарбований Лис”. Ми розглянули зміст казки, прослідкували мову, якою написана казка. А сьогодні ми приділимо увагу головному героєві цієї казки.
Хто є головним героєм казки “Фарбований Лис”?
Ви, мабуть, помітили, що такий герой, як Лис, Лисичка дуже часто зустрічається як у народних, так і літературних казках. Чому це так? Напевно тому, що звір дуже розповсюджений у багатьох куточках землі, він вважається хитрим, кмітливим, спритним на полюванні, при роз добуванні собі їжі не цурається навіть людських осель.
Вправа 1. “Робота над переказом”.
( Учні переказують казку І. Франка “Фарбований Лис”)
Яким постає Лис Микита на початку твору?
( хитрим, сміливим, гордим, хвалькуватим)
Куди вирішив піти Лис у базарний день і чому?
( На торговицю у білий день, щоб вкрасти курку і цим доказати свою сміливість)
Чи вдалося Лису Микиті виконати свої горді нахваляння?
Яким постає він перед нами у скрутну для нього хвилину: таким же сміливим, гордим чи іншим? ( Боязливим)
Зачитати слова з тексту, які це підкреслюють, дотримуючись темпу читання.
Знайти і прочитати опис Лиса після неприємного перебування в діжі.

Яке враження справив Лис Микита на Вовчика – Братика?
Чому Вовк так перелякався? ( - Он там! Он там! Ой, та й страшне ж! Ой! Та й може ж!
Що зробила Мавпа Фрузя вовкові? ( вистригла йому три жменьки волосся з між очей і пустила на вітер.
Як повівся Лис після невдалого полювання? Чому він вирішив добре виграти на своїй подобі? ( бо був хитрий, а ще побачив, що звірі тремтять перед ними.
Чи схвалюєте ви його поведінку?
Як Лис ішов до звірів? ( гордо піднявши хвіст вгору, надувшись він пішов углиб лісу, де знав, що є місце сходин для всієї лісової людності.
Інтерактивна вправа “Розігрування ситуації за ролями”.
А) Виразне читання уривка казки за ролями ( оповідач, Лис, звірі), починаючи від слів: “Тоді Лис перший заговорив до них ласкою…” до слів “Пішли дні за днем”.
Б) Обговорення прочитаного:
- Як ви почували себе в ролі?
- Що відчули звірі почувши цю розмову?
- Що відчув Лис? Як він поводився в цій ситуації?
- Яку рису характеру Лиса розкриває тут автор? ( Хитрість)
- Чи доречними є слова епіграфа уроку?
Вправа 2. “Аналіз ситуації”. Знайти і прочитати рядки, в яких розкривається життя звірів за царювання Лиса. Подумайте про що свідчать ці рядки?
Підсумок учителя. Саме в цьому уривку автор розкриває нам головну думку казки – бажання вищого жити за рахунок нижчого. Франко навмисне називає правління свого героя “добрим”, “справедливим”, “м’якосердим”. Але це добро фальшиве, бо далі автор пише: “Хто був дужчий, той ліпший, а хто слабший, той ніколи не вигравав справи”. Удавка добрість Лиса насправді є замаскованою байдужістю до підлеглих, задовольнивши свої потреби, він не цікавиться долею звірів.
Хто видав Лиса?
Як звірі розправилися із своїм царем?
Мозкова атака.
Вчитель: Назвати риси характеру і записати на дошці під знаком “+” і під знаком “-”.
+ -
Кмітливий хвастливий
Вправний (вмілий) мисливець гордий
Розумний хитрий
Товариський переоцінює можливості
Сміливий байдужий до підданих
Терплячий брехливий
Добрий лицемірний
Справедливий зазнайство
М’якосердий цар егоїстичний
Чому добрий справедливий м’якосердий цар подано з питаннями?
( сказано з іронією)
Фізкультхвилинка
Стало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потягнулися
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали – сіли, встали – сіли.
Бачте, як розвеселили?
Нумо, разом, нумо, всі, -
Потанцюймо по росі.
Заповніть анкету
Ім’я
Стать
Вік
Місце народження
Рід знань
Місце проживання
Посаду яку займає
Вчинки
Риси характеру
Анкета з відповідями
Ім’я
Лис Микита, Остромисл
Стать
Чоловіча
Вік
Молодий
Місце народження
Ліс
Рід знань
Полювання
Місце проживання
Царство звірів
Посаду яку займає
Цар
Вчинки
Хвалиться перед друзями, йде на базар, обманює звірів; царює, як усі
Риси характеру
Хвалькуватий, винахідливий, кмітливий розумний, чутливий до краси, схильний до обману, живе за рахунок інших
Метод, пошук інформації:
Учні об’єднавшись у групи, добирають цитати, які відповідають першим рисам характеру Лиса.
Група 1.
Гордість, кмітливість, самовпевненість, фантазія.
Група 2.
Сміливість, обережність, корисливість, самовпевненість.
Група 3.
Боягузливість, ризикованість., фантазія.
ІV. Закріплення матеріалу.
Бесіда – гра (дерево, а на ньому листочки з питаннями, учень відкриває листочок і відповідає на запитання).
Чим пишався Лис?
Хто виявив Лиса на вулиці міста?
Чому собаки не знайшли лиса?
Як Лис використав свій дивний голубий колір і страшний вигляд?
Який був Лис Микита за характером автора?
Що пообіцяв Лис своїм товаришам?
Як звірі називали царя Остромисла?
Хто видав Лиса?
Чи справді лис був добрим і справедливим царем?
Описати зовнішній вигляд Лиса Микити на початку і наприкінці твору.
Чого вчить нас ця казка?
Який би ви придумали кінець казки?
Чим сподобалася вам казка? А чим ні?
Як опинився Лис Микита у лісі?
Чому звірі повірили вовкові?
Що сталося з нашим героєм, коли серце його переповнилося?
За що розірвали Лиса?
Чи втече Лис від себе?
Чому казка має таку назву? Хто є головною дійовою особою?
Що допомогло Лисові врятуватися від собак: кмітливість чи випадковість?
Які риси характеру вбили Лиса?
Чому Лис обдурив звірів?
V. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа “Мікрофон”

Продовжіть речення:
- на сьогоднішньому уроці найбільшим відкриттям для мене було …
На уроці я дізнався…
Після знайомства з казкою “Фарбований лис” я мабуть, точно, ніколи …
Слово вчителя: Ознайомившись із казкою І. Франка “Фарбований лис” ми переконались, що обман ніколи не закінчується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва слова, змушують кожного з нас поглянути на себе через призму життя героя твору, Який я? Чи чесний зі своїми друзями, батьками, чи хочу бути лідером і щоб усі працювали на мене?
Можливо, вперше в житті вам спало на думку дати оцінку і своїй власній поведінці.
Англійське прислів’я влучно стверджує: “ Найдовша у світі відстань – відстань від голови до серця”. Бажаю вам подолати цю відстань і саме серцем дати відповідь на запитання: якою я зростаю людиною?
VI. Домашнє завдання.
Придумати свій кінець казки “Фарбований лис”.
Comments