Моя чудова рідна мова
- shkolayric
- 31 окт. 2015 г.
- 6 мин. чтения
Мовна вікторина
Моя чудова рідна мова
Мета: розширити знання учнів про рідну мову, сформувати поняття про мову як найважливіший засіб спілкування, пізнання і впливу; розвивати швидкість мислення, увагу, кмітливість; виховувати любов до української мови, бажання глибше вивчати рідну мову; прищеплювати здоровий дух змагання, прагнення стати найкращим.
Обладнання: вислови про мову, картки із завданнями.
Форма проведення: вікторина з елементами бесіди.
Крилаті вислови:
«Слово до слова – зложиться мова».
«Мова – Безсмертя народу» ( О. Плачинда)
«Доки живе мова в устах народу, до того часу і живий народ» (К. Д. Ушинський)
Хід заходу
Організаційний етап.
Робота над темою виховного заходу.
Учитель. Український народ відзначає багато різних свят. Сьогодні ми поговоримо ще про одне свято, а яке саме, дізнаємось, прочитавши слова
М. Рильського «Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх мов»
- Як ви розумієте ці слова?
- Про що буде наша розмова? (Відповіді дітей)
Прислухайтеся: з ранку й до вечора навколо вас звучить мова . Ми всі так звикли до цього, що майже не помічаємо звучання мови . А тепер припустімо на хвилинку, що мови нашої — та й інших мов на землі — нема.
- Яким буде наше життя? (Відповіді дітей).
- Що для вас означає слово мова? ( Асоціативний кущ)
- А чи знаєте ви, яке свято пов’язано з мовою?
1-ий учень. 21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови.
Це відносно молоде свято - до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. І в Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть.
2-ий учень. Міжнародний день рідної мови був встановлений з метою вшанування пам'яті загиблих захисників бенгальської мови в Республіці Бангладеш, де 21 лютого 1952 року з нечуваною жорстокістю розстріляли студентів-демонстрантів.
3-ій учень. Генеральна конференція ЮНЕСКО проголосила, що щорічно, починаючи з лютого 2000 року, відзначатиметься Міжнародний день рідної мови.
Рідна мова - це одночасно і культура, і оформлення думки. Різноманіття мов є величезним надбанням людської спадщини.
За даними ЮНЕСКО у світі існує 6000 живих мов. Половина з них перебуває на межі зникнення. 96% мов використовує тільки 4% населення. 80% африканських мов не мають писемності. Щорічно вимирає десяток мов, і ця тенденція в майбутньому посилюватиметься. Цей день був установлений, щоб сприяти визнанню й використанню саме рідної мови, особливо це стосується мов національних меншин.
4-ий учень. Для виживання мови необхідно, щоб нею говорило щонайменше 100 000 чоловік. У всі часи мови зароджувалися, існували, потім вимирали, іноді навіть не залишивши сліду. Але ніколи раніше вони не зникали настільки швидко. Об'єднання «племен» у державу досягалося на шкоду мовам. Для єдності країни було необхідно примусити людей говорити однією мовою.
Учитель. Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої колискової пісні. Народні колискові зачаровують ніжністю, любов’ю. У них – материнська ласка, світ добра, краси.
Учениця.
Рідна мова! Рідна мова! Що в єдине нас слива, - Перші матері слова, Перша пісня колискова.
Учитель. І. Вихованець колись сказав: « Слово – найвірніший посланець із минулого в сьогодення і з сьогодення в прийдешнє. Завдяки його могутності не замулюється людський досвід. Це схованка мудрості й невмирущості народу». І ми з вами спробуємо сьогодні глибше проникнути в цю схованку, щоб винести з неї справжні скарби.
(Учні діляться на 2 команди, обирають капітана,назву, девіз ).
Для того, щоб визначити, хто першим почне гру, необхідно розгадати загадки. Хто першим впорається із завданням, той і починає.
Цих загадок рівно сім,
Пропонуємо усім:
Їх сумлінно розгадати
Та у стовпчик записати.
З перших літер скласти слово,
Якщо впорались - чудово!
Коли все у тебе гарно,
Коли день пройшов не марно,
Наче квітка розквітаєш,
На обличчі її маєш.
Посміхаються вуста.
Що це? Відповідь проста.
В ньому сторінок багато,
Там і будні, там і свята.
Він події позначає,
Історичні дати знає,
Та рахує залюбки
Тижні, місяці, роки.
Ось стоїть біленька хата -
Там твої матуся й тато,
Твої сестри та брати
І, звичайно, там є ти.
Ще бабусі, дідусі,
Зібралися геть усі!
Бути в кожного повинна
Дружня та міцна …!
Рідну мову я вивчаю,
З літер вже слова складаю.
Помічниця ось моя -
Букви в ній від А до Я
Стали лагідно в рядки.
Що це, знають малюки?
І вареники в сметані,
І крученики духмяні,
Сало, терте з часником,
Борщ червоний з буряком.
Одним словом як назвати,
Щоб гостей почастувати?
Вони смачненькі та чорненькі,
У ґрунт попали навесні,
Тепер із них у полі зріють
Яскраві соняхи рясні.
А згодом буде і олія
Прозора, жовта, запашна.
Їх можна з друзями лузати.
Про що ця загадка, хто зна?
Цей фахівець нам розказав
Про долі націй та держав,
Де наші пращури жили,
Які в них звичаї були?
Які одежа, посуд, хата,
Та ще цікавого багато.
Розкопки буде він вести,
Щоб нам минуле довести.
Відповіді на 7 загадок. Яке вийшло слово?
У смішка
К алендар
Р одина
А бетка
Ї жа
Н асіння
А рхеолог
1-ий конкурс. « Розминка».
Команди по черзі дають відповіді на питання. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.
1). З чого починається діалог? ( З тире )
2). Яка перша буква у власній назві? ( Велика )
3). Який знак є у слові «із-за»? (Дефіс )
4). Слова з протилежним значенням – це … ( Антоніми)
5). Синонім до слова учитель. (Педагог)
6). Назвати другу букву у слові «їжджу». ( Ж)
7). Знак у кінці розповідного речення? (Крапка)
8). Буква, що не означає звука? (ь)
9). Як називається сьомий відмінок? (Кличний)
10). Як називається словник про лексичне значення слова? (Тлумачний)
11). Той, хто любить свою батьківщину? (Патріот)
12). Особа, яка виголошує промову? (Оратор)
Журі оголошує результати першого конкурсу.
2-ий конкурс. « Криниця мудрості»
Кожному учаснику по черзі дається завдання дібрати синонім до фразеологізму. За кожну правильну відповідь 2 бали.
Викинути з голови ( забути).
Душа в пʼяти сховалася (злякатися).
Мозолити очі ( набридати).
Задирати носа (зазнаватися).
Згущувати фарби (перебільшувати).
Аж ребра світяться ( худий).
Хоч в око стрельни (темно).
Прикусити язика (замовкнути).
Як сніг на голову ( несподівано).
Ахіллесова пʼята ( вразливе місце).
Робити з мухи слона ( перебільшувати).
Бути на сьомому небі ( бути щасливим).
Ніде яблуку впасти ( тісно).
Рукою подати ( близько).
Зуб на зуб не попадає (холодно).
Пасти задніх ( відставати).
Оголошення результатів конкурсу.
3-ій конкурс. «Римування»
Заримувати подані слова: сміх, сніг, весна, красна – для першої команди; буває, забуває, мова, діброва – для другої команди. Максимальна кількість балів – 6.
Оголошення результатів конкурсу.
4-ий конкурс. «Чарівна скринька»
Капітани команд по черзі дістають запитання і дають відповіді. За кожну вірну відповідь – 1 бал.
1). Державна мова України. ( Українська)
2). Наука, що вивчає звуки мови. ( Фонетика)
3). Назвіть головні члени речення. (Підмет і присудок)
4). Як називаються літери, що записані в певному порядку? (Алфавіт)
5). Скільки букв «о» в слові «молоко»? ( Три)
6). Найменша одиниця мови. (Звук)
7). Частина слова перед коренем. (Префікс)
8). Які знаки ставляться при прямій мові? (Лапки)
9). З якої літери не починаються слова в українській мові? (и)
10). Скільки букв в українському алфавіті? ( 33).
Оголошення результатів конкурсу.
5-ий конкурс. «Коректор»
Відредагувати подані словосполучення. За кожну правильну відповідь – 2 бали.
1 команда
Терміново подзвонити (зателефонувати)
Нанести удар (завдати удару)
Трудівники журналу (працівники)
Приймати участь (брати)
Іти по вулиці (вулицею)
Кожної неділі (щонеділі)
2 команда
На протязі тижня (протягом)
Дати вірну відповідь (правильну)
Перевертати сторінки (перегортати)
Відкривати двері (відчиняти)
Переслати по пошті (поштою)
Без двадцяти десять (за 20 десята)
Результати журі.
6-ий конкурс. «Народна мудрість»
Зʼєднати початок і кінець прислівʼїв. За кожну правильну відповідь – 1 бал.
Готуй сани влітку…………. (а воза взимку).
Праця чоловіка годує……….( а лінь марнує).
Мудрим ніхто не вродився.....( а навчився).
Маленька праця краща………..( за велике безділля).
Вовків боятися………………. ( в ліс не ходити).
З ким поведешся………………( того і наберешся).
Життя прожити………………..( не поле перейти).
Гостре словечко……………….(коле сердечко).
Книга вчить…………………….( як на світі жить).
Не хочеш почути поганих слів………….(не кажи їх сам).
Хто рано встає……………………(тому бог дає).
Більше діла………………………( менше слів).
7-ий конкурс. «Пантоміма»
З кожної команди виходить учасник і показує приказку за допомогою жестів. Учасники команд повинні сказати про що йде мова. За вгадану відповідь – 3 бали.
Слово не горобець, вилетить – не впіймаєш.
Працює до сьомого поту.
Підбиття підсумків. Слово журі . Оголошення переможців.
Вчитель. Любіть українську мову всім серцем, бо вона – ваша гордість. Не цурайтесь нашої співучої мови, не соромтеся нею говорити. І поки живе мова, житиме й народ.
Любіть свою мову й ніколи
Її не забудьте в житті.
Вона, як зоря пурпурова,
Що сяє з небесних висот,
І там, де звучить рідна мова,
Живе український народ.
Comments